aileena has logged 27 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★
Edit this entry  
14
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Edit this entry  
09
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Svengali

Svengali

1931
×
★★½
Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
About a Boy

About a Boy

2002
×
Edit this entry  
03
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
★½
Read the review Edit this entry