aileena has logged 59 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Spy

My Spy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
One Fine Day

One Fine Day

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Colors

Colors

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Storks

Storks

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Necessary Roughness

Necessary Roughness

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★
Edit this entry  
18
The Hustle

The Hustle

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Showtime

Showtime

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Freeway

Freeway

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Things Are Tough All Over

Things Are Tough All Over

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nice Dreams

Nice Dreams

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cheech & Chong's Next Movie

Cheech & Chong's Next Movie

1980
×
★★½
Edit this entry  
14
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Born in East L.A.

Born in East L.A.

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Deep End of the Ocean

The Deep End of the Ocean

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flawless

Flawless

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★½
Edit this entry  
12
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fools Rush In

Fools Rush In

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Second Act

Second Act

2018
×
★½
Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★½
Edit this entry  
07
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
Think Like a Man Too

Think Like a Man Too

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Think Like a Man

Think Like a Man

2012
×
★★
Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★½
Edit this entry