yağmur has logged 218 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★½
Edit this entry  
28
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★
Edit this entry  
16
Kolpaçino

Kolpaçino

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Edit this entry  
01
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ethos

Ethos

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
07
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★½
Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Edit this entry  
31
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★½
Edit this entry  
27
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry