Sort by

aimee has logged 274 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Broker

Broker

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Mail

Christmas Mail

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
If These Walls Could Sing

If These Walls Could Sing

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
Edit this entry  
13
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Your Honor

Your Honor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Airplane!

Airplane!

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Friend of the Family

A Friend of the Family

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lights Out

Lights Out

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Cat People

Cat People

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hummingbird Project

The Hummingbird Project

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Stella's Last Weekend

Stella's Last Weekend

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry