Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★
Edit this entry  
07
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Professional: Hideaki Anno Special

Professional: Hideaki Anno Special

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Guardian

The Guardian

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Bug

Bug

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Stigma

Stigma

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Engagement of Anna

The Engagement of Anna

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Kierion

Kierion

1968
×
★★★★
Edit this entry  
24
John the Violent

John the Violent

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Defunct

Defunct

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ballad for a Pierced Heart

Ballad for a Pierced Heart

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
15
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Terminal

The Terminal

2004
×
Edit this entry  
13
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
Edit this entry  
13
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Easy A

Easy A

2010
×
Edit this entry  
11
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★★
Edit this entry  
02
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Toc Toc

Toc Toc

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
Edit this entry  
01
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Edit this entry  
31
X2

X2

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
A Record of Sweet Murder

A Record of Sweet Murder

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Edit this entry