• Grave of the Fireflies

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

  • Beetlejuice

  • Scooby-Doo! Meets the Boo Brothers

  • The Princess Bride

  • Hellraiser

    ★★★½

  • Red's Dream

  • Dirty Dancing

  • Evil Dead II

    ★★★½

  • Luxo Jr.

  • The Fly

  • She's Gotta Have It

    ★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★½

  • Pretty in Pink

  • Clue

    ★★★½

  • Tampopo

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

  • The Adventures of André and Wally B.

  • The Karate Kid

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Sixteen Candles

  • The NeverEnding Story

    ★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★

  • Children of the Corn

    ★★

  • A Christmas Story

  • Return of the Jedi

    ★★½

  • Vincent

    ★★★★½

  • Poltergeist

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • My Dinner with Andre

    ★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★★

  • The Blue Lagoon

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Friday the 13th

  • Scooby Goes Hollywood

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★½

  • Watership Down

    ★★★

  • Grease

  • Saturday Night Fever

  • House

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Carrie

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★½

  • Manila in the Claws of Light

    ★★★★★

  • The Exorcist

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • The Aristocats

  • Frosty the Snowman

  • The Graduate

    ★★★½

  • Wait Until Dark

    ★★★

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

  • The Sound of Music

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

  • Mary Poppins

    ★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★½

  • The Sword in the Stone

  • To Kill a Mockingbird

  • West Side Story

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

  • Sleeping Beauty

  • 12 Angry Men

  • Lady and the Tramp

    ★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Peter Pan

    ★★½

  • Alice in Wonderland

  • Cinderella

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★