Sort by

Aisling has logged 249 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Lady Gaga and the Muppets Holiday Spectacular

Lady Gaga and the Muppets Holiday Spectacular

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Veronica Guerin

Veronica Guerin

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Audrey

Audrey

2020
×
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
24
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Read the review Edit this entry  
23
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Truth

Truth

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry