Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
Edit this entry  
26
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Yours, Mine & Ours

Yours, Mine & Ours

2005
×
Read the review Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trolls

Trolls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Terminator

The Terminator

1984
×
Read the review Edit this entry  
06
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hope Floats

Hope Floats

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Horton Hears a Who!

Horton Hears a Who!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wendy Wu: Homecoming Warrior

Wendy Wu: Homecoming Warrior

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
Edit this entry  
15
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Forces of Nature

Forces of Nature

1999
×
Read the review Edit this entry  
14
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lake House

The Lake House

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
28 Days

28 Days

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
They/Them

They/Them

2022
×
★½
Read the review Edit this entry