Ahmed has logged 166 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Novice

The Novice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Intruder

The Intruder

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Souad

Souad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Best Sellers

Best Sellers

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Memoria

Memoria

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Feast

The Feast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Benedetta

Benedetta

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is Not a War Story

This Is Not a War Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hive

Hive

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Azor

Azor

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Scars of Ali Boulala

The Scars of Ali Boulala

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Happening

Happening

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Silence of the Tides

Silence of the Tides

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shelter

Shelter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Atlantide

Atlantide

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry