Sort by

Albert has logged 119 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Zero Effect

Zero Effect

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cockneys vs Zombies

Cockneys vs Zombies

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Goon

Goon

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prison

Prison

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Diggstown

Diggstown

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Me, Myself & Irene

Me, Myself & Irene

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Carrie

Carrie

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carlito's Way: Rise to Power

Carlito's Way: Rise to Power

2005
×
Read the review Edit this entry  
28
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry