Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knight of Fortune

Knight of Fortune

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
The After

The After

2023
×
Read the review Edit this entry  
21
Our Uniform

Our Uniform

2023
×
Read the review Edit this entry  
21
Pachyderm

Pachyderm

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
WAR IS OVER! Inspired by the Music of John and Yoko

WAR IS OVER! Inspired by the Music of John and Yoko

2023
×
Read the review Edit this entry  
19
Letter to a Pig

Letter to a Pig

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
The ABCs of Book Banning

The ABCs of Book Banning

2023
×
Read the review Edit this entry  
17
Elemental

Elemental

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Barber of Little Rock

The Barber of Little Rock

2023
×
Read the review Edit this entry  
16
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2023
×
Read the review Edit this entry  
15
The Taste of Things

The Taste of Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nǎi Nai & Wài Pó

Nǎi Nai & Wài Pó

2023
×
Read the review Edit this entry  
13
NYAD

NYAD

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rustin

Rustin

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mean Girls

Mean Girls

2024
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Repair Shop

The Last Repair Shop

2023
×
Read the review Edit this entry  
07
Ninety-Five Senses

Ninety-Five Senses

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Argylle

Argylle

2024
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Island in Between

Island in Between

2023
×
Read the review Edit this entry  
05
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
Read the review Edit this entry  
30
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Origin

Origin

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shock and Awe

Shock and Awe

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Color Purple

The Color Purple

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Society of the Snow

Society of the Snow

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Anyone But You

Anyone But You

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flora and Son

Flora and Son

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry