Alex has logged 42 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Chicago

Chicago

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
All In: The Fight for Democracy

All In: The Fight for Democracy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Swept Away

Swept Away

2002
×
Read the review Edit this entry  
18
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Showgirls

Showgirls

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry