Sort by

Alex has logged 186 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Silent Night

Silent Night

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Army

Red Army

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Royal Hotel

The Royal Hotel

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taylor Swift: The Eras Tour

Taylor Swift: The Eras Tour

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Creator

The Creator

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
80 for Brady

80 for Brady

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Bed and Sofa

Bed and Sofa

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Made You Look: A True Story About Fake Art

Made You Look: A True Story About Fake Art

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry