ajohnson170 has logged 248 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunt

The Hunt

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dark City

Dark City

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
White Squall

White Squall

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
1492: Conquest of Paradise

1492: Conquest of Paradise

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cruising

Cruising

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zola

Zola

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Legend

Legend

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Others

The Others

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry