ajohnson170 has logged 29 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Plan B

Plan B

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creation Stories

Creation Stories

2021
×
★½
Read the review Edit this entry