AJ has logged 976 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Devil Story

Devil Story

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Houseboat

Houseboat

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cellar

The Cellar

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grave

The Grave

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cheyenne Autumn

Cheyenne Autumn

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Case of the Missing Hare

Case of the Missing Hare

1942
×
Read the review Edit this entry  
26
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dilili in Paris

Dilili in Paris

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crime Wave

Crime Wave

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Escape from the Bronx

Escape from the Bronx

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hercules Against the Moon Men

Hercules Against the Moon Men

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Catch Us If You Can

Catch Us If You Can

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Magician

The Magician

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blades

Blades

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Auntie Lee's Meat Pies

Auntie Lee's Meat Pies

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Getting Straight

Getting Straight

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sunday Drive

Sunday Drive

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All-American Murder

All-American Murder

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Sailor-Made Man

A Sailor-Made Man

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miracles for Sale

Miracles for Sale

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vibes

Vibes

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
That's Adequate

That's Adequate

1989
×
Read the review Edit this entry  
15
Eye of the Devil

Eye of the Devil

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry