Sort by

AJ has logged 108 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sea of Grass

The Sea of Grass

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
100.000 Acres of Pine

100.000 Acres of Pine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pawnshop

The Pawnshop

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Catalina Caper

Catalina Caper

1967
×
Read the review Edit this entry  
29
The Legend of the Swordsman

The Legend of the Swordsman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Swordsman

Swordsman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Banquet

The Banquet

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alice Adams

Alice Adams

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Floorwalker

The Floorwalker

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lovers

The Lovers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christopher Strong

Christopher Strong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Count

The Count

1916
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Love Maria

I Love Maria

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Woman Rebels

A Woman Rebels

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Break of Hearts

Break of Hearts

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Marrying Kind

The Marrying Kind

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Massacre Time

Massacre Time

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dracula vs. Frankenstein

Dracula vs. Frankenstein

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tormented

Tormented

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zaat

Zaat

1971
×
Read the review Edit this entry  
20
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
UFOs

UFOs

1971
×
Read the review Edit this entry  
20
Of Men and Demons

Of Men and Demons

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
G.I. Samurai

G.I. Samurai

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Supermarket Woman

Supermarket Woman

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry