Merry has logged 113 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ladies in Black

Ladies in Black

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
11
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Been So Long

Been So Long

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hotel 22

Hotel 22

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Breaking In

Breaking In

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Italy

Little Italy

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Book Club

Book Club

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Nun

The Nun

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Kinky Boots

Kinky Boots

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Terminal

Terminal

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Meg

The Meg

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Euphoria

Euphoria

2017
×
★★½
Edit this entry