Sort by

Emily has logged 69 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl King

The Girl King

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Edit this entry  
13
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Madame Bovary

Madame Bovary

2014
×
★★
Edit this entry  
02
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Farewell, My Queen

Farewell, My Queen

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★
Edit this entry  
07
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
The Others

The Others

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Morgan

Morgan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Silenced

The Silenced

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Don't Say a Word

Don't Say a Word

2001
×
Edit this entry  
02
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Terminator

The Terminator

1984
×
Read the review Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
No Way Out

No Way Out

1987
×
Read the review Edit this entry  
21
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Babe

Babe

1995
×
★★★
Edit this entry  
17
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Edit this entry  
12
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★
Edit this entry  
03
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry