Sort by

aklingus has logged 194 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
history of japan

history of japan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Simpsons Christmas Special

The Simpsons Christmas Special

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
9/21/21

9/21/21

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry