amanda has logged 49 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry