Sort by

Alaa Eddin has logged 68 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
No

No

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Neighbours

Neighbours

1952
×
Edit this entry  
30
Ville Marie

Ville Marie

2009
×
Edit this entry  
29
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Divine Intervention

Divine Intervention

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Closed Curtain

Closed Curtain

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
Arsenal

Arsenal

1929
×
★★½
Edit this entry  
27
I Will Walk Like a Crazy Horse

I Will Walk Like a Crazy Horse

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Long Live Death

Long Live Death

1971
×
★★★
Edit this entry  
26
Innocence

Innocence

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
Elephant

Elephant

1989
×
★★★
Edit this entry  
25
Waves '98

Waves '98

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
PK

PK

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rendezvous

Rendezvous

1976
×
Edit this entry  
22
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
Swimmer

Swimmer

2012
×
Edit this entry  
22
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★
Edit this entry  
22
October

October

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tsotsi

Tsotsi

2005
×
★½
Edit this entry  
21
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★★½
Edit this entry  
20
Manoel's Destinies

Manoel's Destinies

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Holy Innocents

The Holy Innocents

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Under the Sun of Satan

Under the Sun of Satan

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Promise

The Promise

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★
Edit this entry  
16
Love

Love

1971
×
★★
Edit this entry  
15
The Second Night

The Second Night

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ossos

Ossos

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Promised Land

The Promised Land

1975
×
★★★½
Edit this entry  
10
El sur

El sur

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Edit this entry