Sort by

🎬Alaina🎬 has logged 217 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry