alaine has logged 127 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heathers

Heathers

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Hal

Hal

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reign Over Me

Reign Over Me

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Stock

Stock

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Distance

Distance

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Edward II

Edward II

1991
×
Read the review Edit this entry  
17
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
God of Love

God of Love

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
The Bravest, the Boldest

The Bravest, the Boldest

2014
×
Edit this entry  
03
Drum Wave

Drum Wave

2018
×
Edit this entry  
03
Ave Maria

Ave Maria

2015
×
Edit this entry  
03
Kimchi

Kimchi

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Bye Bye Body

Bye Bye Body

2019
×
Edit this entry  
03
Bittu

Bittu

2020
×
Edit this entry  
03
First Birthday

First Birthday

2012
×
Edit this entry  
03
The Lunch Date

The Lunch Date

1989
×
Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Making of Dog Day Afternoon

The Making of Dog Day Afternoon

2006
×
Edit this entry  
05
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
04
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
23
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
Edit this entry  
05
Princess Rita

Princess Rita

2019
×
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lockdown

Lockdown

2019
×
Edit this entry  
02
Sequin Raze

Sequin Raze

2013
×
Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Definition Please

Definition Please

2020
×
Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
Edit this entry  
15
Project Power

Project Power

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
Read the review Edit this entry