Alan has logged 52 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Klute

Klute

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
16
Her Friend Adam

Her Friend Adam

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cube

Cube

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Redline

Redline

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tower

Tower

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Glitter

Glitter

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
07
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
When We Were Knights

When We Were Knights

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Curmudgeons

Curmudgeons

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Near Dark

Near Dark

1987
×
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Get a Clue

Get a Clue

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry