Alan has logged 193 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Sad Hill Unearthed

Sad Hill Unearthed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Predator

The Predator

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Edit this entry  
15
The Pixar Story

The Pixar Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
ReMastered: Who Killed Jam Master Jay?

ReMastered: Who Killed Jam Master Jay?

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Edit this entry  
03
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Edit this entry  
02
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
02
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Queen: Days of Our Lives

Queen: Days of Our Lives

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Rolling Stones: Stones in Exile

The Rolling Stones: Stones in Exile

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Coldplay: A Head Full of Dreams

Coldplay: A Head Full of Dreams

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Batman: Bad Blood

Batman: Bad Blood

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry