Alan has logged 52 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Duel

Duel

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
1941

1941

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Always

Always

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joe Cocker - Mad Dog with Soul

Joe Cocker - Mad Dog with Soul

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Now More than Ever: The History of Chicago

Now More than Ever: The History of Chicago

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Keith Richards: Under the Influence

Keith Richards: Under the Influence

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
History of the Eagles

History of the Eagles

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Treasures from the Wreck of the Unbelievable

Treasures from the Wreck of the Unbelievable

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Circle

The Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sound City

Sound City

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Foo Fighters: Back and Forth

Foo Fighters: Back and Forth

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry