• The Pickaninny Dance from the “Passing Show”

  • Chinese Laundry Scene

  • Carmencita

    ★★

  • Athlete with Wand

  • Cock Fight, No. 2

  • Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

    ★★

  • Luis Martinetti, Contortionist

  • Annabelle Butterfly Dance

    ★★

  • Annabelle Sun Dance

    ★★

  • Falling Cat

    ★★

  • The Barbershop

    ★★

  • The Cock Fight

    ★★

  • Blacksmith Scene

    ★★

  • A Hand Shake

  • Fencing

  • The Wave

  • Newark Athlete

  • Men Boxing

  • Two Fencers

  • Dickson Greeting

  • Je Vous Aime

    ★★

  • Monkeyshines, No. 2

    ★★

  • Monkeyshines, No. 1

    ★★★

  • Mosquinha

    ★★★

  • London's Trafalgar Square

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

  • Roundhay Garden Scene

    ★★

  • Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

    ★★

  • Accordion Player

    ★★

  • Man Walking Around a Corner

    ★★

  • The Kiss

    ★★★★

  • Woman Walking Downstairs

    ★★

  • Woman Throwing Baseball

    ★★

  • Child Bringing Bouquet to Woman

    ★★★

  • Human Figure in Motion

    ★★★

  • Buffalo Running

    ★★

  • Athlete Swinging a Pick

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • The Musician Monkey

    ★★

  • Passage of Venus

    ★★

  • Kolshchik

    ★★★