Alanis has logged 115 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Still Life

Still Life

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Magic Camp

Magic Camp

2020
×
½
Edit this entry  
22
Grease

Grease

1978
×
★★★
Edit this entry  
18
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Looks That Kill

Looks That Kill

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Edit this entry  
21
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
Edit this entry  
11
Harry Styles: Behind the Album

Harry Styles: Behind the Album

2017
×
Edit this entry  
10
Trevor Noah: Afraid of the Dark

Trevor Noah: Afraid of the Dark

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry