Alan Jeffrey has logged 77 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Marty

Marty

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tristana

Tristana

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★
Edit this entry  
21
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bleak Moments

Bleak Moments

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Quiet Duel

The Quiet Duel

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Edit this entry  
17
Madadayo

Madadayo

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Father and Son

Father and Son

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Story of a Love Affair

Story of a Love Affair

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
Edit this entry  
14
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★
Edit this entry  
10
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry