Jesse has logged 249 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kurt Vonnegut: Unstuck in Time

Kurt Vonnegut: Unstuck in Time

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
1408

1408

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Feast

Feast

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Storm of the Century

Storm of the Century

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry