Jesse has logged 25 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Riddick

Riddick

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Chronicles of Riddick

The Chronicles of Riddick

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Chronicles of Riddick: Dark Fury

The Chronicles of Riddick: Dark Fury

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Courier

The Courier

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Next Karate Kid

The Next Karate Kid

1994
×
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Us Again

Us Again

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Happily

Happily

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry