Alastairss has logged 116 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Snowden

Snowden

2016
×
Edit this entry  
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ink

Ink

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
UHF

UHF

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Losers

The Losers

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sun Choke

Sun Choke

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pokémon: The Movie 2000

Pokémon: The Movie 2000

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Southwest of Salem: The Story of the San Antonio Four

Southwest of Salem: The Story of the San Antonio Four

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★½
Edit this entry  
25
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Live!

Live!

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry