Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Butterflies

Butterflies

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What's a Human Anyway?

What's a Human Anyway?

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
Edit this entry  
14
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★
Edit this entry  
13
A Short Film About Wong Kar Wai

A Short Film About Wong Kar Wai

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Apartment

Apartment

2004
×
Edit this entry  
13
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Magician

The Magician

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black and White

Black and White

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
The Fall

The Fall

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★
Edit this entry  
05
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
Edit this entry  
05
The Seahorse

The Seahorse

1934
×
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
Edit this entry  
04
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
Edit this entry  
04
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Boro in the Box

Boro in the Box

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Death of a Shadow

Death of a Shadow

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Interstice

Interstice

2016
×
Edit this entry  
30
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Going Away Party

The Going Away Party

2015
×
Edit this entry