Sort by

alb0 has logged 35 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★
Edit this entry  
28
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
Read the review Edit this entry  
26
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
Crash

Crash

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Z

Z

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
Read the review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Polyester

Polyester

1981
×
★★½
Edit this entry  
10
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Zorba the Greek

Zorba the Greek

1964
×
★★★½
Edit this entry  
07
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
03
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry