Sort by

Teddy has logged 239 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Smiling Man

The Smiling Man

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Country Girl

The Country Girl

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's Not You, It's Me

It's Not You, It's Me

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
Read the review Edit this entry  
13
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zigeunerweisen

Zigeunerweisen

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Comet

Comet

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Detective Bureau 2-3: Go to Hell, Bastards!

Detective Bureau 2-3: Go to Hell, Bastards!

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry