Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hot Spot

The Hot Spot

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
Read prior review Edit this entry  
24
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
Read prior review Edit this entry  
19
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Monday

Monday

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Predators

Predators

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Sisterhood of the Traveling Pants 2

The Sisterhood of the Traveling Pants 2

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pathfinder

Pathfinder

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★½
Edit this entry