Sort by

🌈 adrian has logged 278 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Nerve

Nerve

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bushwick

Bushwick

2017
×
★½
Edit this entry  
12
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Edit this entry  
04
Too Late

Too Late

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
03
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★
Edit this entry  
02
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Circle

The Circle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Square

The Square

2017
×
Edit this entry  
26
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Edit this entry  
11
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry