Sort by

🌈 adrian has logged 174 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Prospect

Prospect

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
Read the review Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★
Edit this entry  
09
Searching

Searching

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Edit this entry  
28
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry