Sort by

ᴅʀ. ᴀᴄᴜʟᴀ has logged 173 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ted Bundy: American Boogeyman

Ted Bundy: American Boogeyman

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry