Sort by

Alec has logged 152 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Conspiracy Theory

Conspiracy Theory

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry