Sort by

alecsl has logged 262 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Killers

Killers

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Dr. Dolittle 2

Dr. Dolittle 2

2001
×
★★
Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★
Edit this entry  
23
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Details

The Details

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read prior review Edit this entry  
20
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
BEAN

BEAN

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★
Edit this entry  
16
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cow Belles

Cow Belles

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
9

9

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
Edit this entry  
19
I Am Happiness on Earth

I Am Happiness on Earth

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
XOXO

XOXO

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry