Alice has logged 396 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evil Demon Golfball from Hell!!!

Evil Demon Golfball from Hell!!!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
½
Read the review Edit this entry  
29
I.Q.

I.Q.

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Ray

Ray

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nothing But Time

Nothing But Time

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Heidi

Heidi

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
04
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Popeye for President

Popeye for President

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Angel

The Christmas Angel

1904
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Adventure of the Wrong Santa Claus

The Adventure of the Wrong Santa Claus

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mickey's Orphans

Mickey's Orphans

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Snow Foolin'

Snow Foolin'

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Write Before Christmas

Write Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride, Prejudice and Mistletoe

Pride, Prejudice and Mistletoe

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Betty Boop's Hallowe'en Party

Betty Boop's Hallowe'en Party

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jack Frost

Jack Frost

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry