Alice has logged 39 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
Read the review Edit this entry  
22
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Terrible Night

A Terrible Night

1896
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Panorama from Top of a Moving Train

Panorama from Top of a Moving Train

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil and the Statue

The Devil and the Statue

1901
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cinderella

Cinderella

1899
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Flying Deuces

The Flying Deuces

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Audition

The Audition

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Making an American Citizen

Making an American Citizen

1912
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
City of Tiny Lights

City of Tiny Lights

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Il dottor Churkill

Il dottor Churkill

1941
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Der Fuehrer's Face

Der Fuehrer's Face

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry