• La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    I remember the first time I watched La La Land at the theatre. By the time Another Day of Sun was over and the title appeared on screen, I remember thinking "wow, I am really going to love this". And I did. Sometimes I think back on it and wonder if I idealised it too much. Over the years, I've had endless conversations with various friends and acquaintances and random passersby about this film - people who dismissed it as…

  • The Patriot

    The Patriot

    ★★

    Historical inaccuracies aside, I love how this is called The Patriot, when he actually didn't want to fight and only joined the Revolution after his son was killed. But maybe you can't be a patriot in a country you just settled in? Maybe we need to have a debate? What have I gotten myself into?

  • The Best Years of Our Lives

    The Best Years of Our Lives

    ★★★★

    It's not my favourite genre, but I can understand why this was such a big hit when it came out and why it is so beloved. I'm unlikely to ever watch it again, but I'm glad that I did. It touches pretty well on some important themes for a 75 year old film.

  • The Hurt Locker

    The Hurt Locker

    ★★½

    It's probably very realistic and well made. But to say that it was enjoyable... I can't say that. War films are not my favourite, but I can get on board with them if there are great characters or something special about it. I felt that this had neither.

  • Enchanted

    Enchanted

    ★★★★★

    Look, if I give a film 5 stars despite of Patrick Dempsey's presence, it means I really truly love it.

  • Oliver!

    Oliver!

    ★★★★½

    I loved this. Some scenes are perhaps a bit too long, but the film is crafted with such an attention to detail to the set and the costumes and the characters that I did not mind. Ron Moody makes the film, that's for sure.

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

    My guesses for Katie's Letterboxd favourites:

    - The Incredibles
    - The World's End
    - Happiest Season
    - Ingrid Goes West

  • National Treasure: Book of Secrets

    National Treasure: Book of Secrets

    ★★★★★

    I'M GOING TO DO IT. I'M GOING TO RATE THIS FILM FIVE STARS.

  • Dancer in the Dark

    Dancer in the Dark

    Fuck this film. A preposterously manipulative episode of The Office that probably gets high ratings just because it shocks and depresses the audience. Just because a film makes you feel something, it does not mean it is good. I can get on board with a criticism of the American healthcare and prison system and of the treatment people with disabilities and immigrants receive, and I can also certainly get on board with criticising the barbaric practice that is the death…

  • The Grey

    The Grey

    ★★

    So unbearably loud and dull.

  • The Reflecting Skin

    The Reflecting Skin

    ★★★★

    I'll be thinking about this film for some time, that's for sure. Sometimes I think it goes a bit too far in trying to be gory, bit it delivers its message very well. The conservative rural Midwest has never seemed more realistically sinister and suffocating, while at the same time, somehow, feeling like a poem. It reminded me of Days of Heaven in many parts. Except for shooting frogs, which is absolutely awful and made me hate the kid in the first scene, I really felt for him. I think this is the kind of film that every person will love or hate for different reasons.

  • School of Rock

    School of Rock

    ★★★★½

    Jack Black is not even acting in this film, and that's the best part of it all.