Highest rated films

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • Christopher Robin

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Cam

    ★★★★

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★★

  • Fahrenheit 11/9

    ★★★★

  • Leading Lady Parts

    ★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Maudie

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Lincoln

    ★★★★½

  • The Fundamentals of Caring

    ★★★★½

  • Queen - Live at Wembley Stadium

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★★★

  • Selma

    ★★★★

  • The Breadwinner

    ★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★★

  • Tape

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 140 Films watched
  • 11.7 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Okja

May 31

Last Film

Black Mirror: Bandersnatch

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
77 films
Comedy
54 films
Romance
33 films
Adventure
21 films
Thriller
20 films
Crime
17 films
Fantasy
15 films
Family
12 films
History
12 films
Action
11 films
USA
105 films
UK
23 films
Italy
14 films
France
12 films
Canada
8 films
Australia
4 films
Spain
4 films
Japan
3 films
Ireland
3 films
Denmark
2 films
English
123 films
Italian
21 films
French
14 films
Spanish
11 films
German
5 films
Russian
5 films
Japanese
4 films
Polish
3 films
Portuguese
3 films
Korean
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 125 Added 480

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Alice’s most liked review

Boyhood

★★★★★

When I finished watching Boyhood, I was a little unconvinced and unsatisfied. I thought it was a fine film, a very ambitious project and a very interesting one to watch, but I felt that it hadn't really said anything to me. I thought maybe that was the point of the…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Queen - Live at Wembley Stadium
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Christmas Wedding Planner
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Un natale x 2
Average weighted rating:

2.6

Films Alice watched in 2018

  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Secrets of Underground London
  • Johnny English Strikes Again
  • Un natale x 2
  • Trading Places
  • 2061 - Un anno eccezionale
  • Office Christmas Party
  • BlacKkKlansman
  • Roma
  • The Woman in the Fifth
  • Scrooged
  • Christmas Wedding Planner
  • Her
  • Blame Freud
  • Rushmore
  • Soap Opera
  • A Wish for Christmas
  • Queen - Live at Wembley Stadium
  • A Christmas Prince: The Royal Wedding
  • Bohemian Rhapsody
  • The Princess Switch
  • The Christmas Chronicles
  • Cam
  • Genius
  • Zero Dark Thirty
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Bakery in Brooklyn
  • The Usual Suspects
  • Christopher Robin
  • Down with Love
  • The Holiday Calendar
  • A Star Is Born
  • 25th Hour
  • Explorers
  • American Pastoral
  • Fahrenheit 11/9
  • First Man
  • Halloween
  • Shimmer Lake
  • A Perfect Day
  • Nightcrawler
  • Water for Elephants
  • The Little Prince
  • Mulholland Drive
  • The Great Train Robbery
  • Barry
  • The Newton Boys
  • Limitless
  • Waking Life
  • On My Skin
  • Round Midnight
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • American History X
  • 17 Again
  • Italiano medio
  • Alive
  • Malena
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Regression
  • Born to Be Blue
  • White Fang
  • Maggie's Plan
  • Maudie
  • Training Day
  • Inferno
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Sinister
  • The Kissing Booth
  • Predestination
  • Boyhood
  • Remember Sunday
  • Frances Ha
  • Empire of the Sun
  • The Holiday
  • Ocean's Eight
  • Tape
  • Birthmarked
  • The Greatest Showman
  • First Reformed
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Ghost of Lord Farquaad
  • Puss in Boots: The Three Diablos
  • Scared Shrekless
  • Far Far Away Idol
  • Shrek the Halls
  • They Call Me Jeeg
  • True Grit
  • Leading Lady Parts
  • Lord of War
  • Secrets of Westminster
  • The Wedding Date
  • The Hateful Eight
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Perfect Strangers
  • Happy Family
  • Sadako vs. Kayako
  • Reservoir Dogs
  • Becoming Jane
  • The Fundamentals of Caring
  • Like Crazy
  • Jailhouse Rock
  • The Big Dream
  • Carrie
  • Zombieland
  • Super vacanze di Natale
  • Dirty Dancing
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Jews
  • Today's Special
  • Swiss Army Man
  • The African Doctor
  • The Breadwinner
  • Selma
  • Mary and the Witch's Flower
  • Doctor Strange
  • Ida
  • To Rome with Love
  • The Climb
  • The Big Heart of Girls
  • The Man Who Knew Infinity
  • The Mafia Kills Only in Summer
  • The Lego Movie
  • Jaws
  • Mad to Be Normal
  • Zootopia
  • The Royal Tenenbaums
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Wonder Wheel
  • Mary Shelley
  • Love, Simon
  • Mean Streets
  • Lincoln
  • The Age of Adaline
  • Dallas Buyers Club
  • Me Before You
  • Okja

World map

Highly rated films Alice is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Blindspotting

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more