Highest rated films

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★★

  • I Am Easy to Find

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★★

  • Freaky Friday

    ★★★★★

  • Begin Again

    ★★★★★

  • Gone Baby Gone

    ★★★★★

  • Mickey's Once Upon a Christmas

    ★★★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★★

  • The Consequences of Feminism

    ★★★★★

  • A Sticky Woman

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 396 Films watched
  • 33 Average per month
  • 7.6 Average per week

Milestones

First Film

Doctor Zhivago

Jan 7

Most Watched

Mary Poppins Returns

twice

Ateliers de La Ciotat

twice

Last Film

The Long Day Closes

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
154 films
Comedy
146 films
Documentary
62 films
Romance
61 films
Fantasy
50 films
Family
45 films
Animation
35 films
Adventure
34 films
Thriller
33 films
Crime
30 films
USA
250 films
France
101 films
UK
55 films
Canada
18 films
Italy
10 films
Germany
6 films
Ireland
6 films
Japan
5 films
Spain
4 films
Sweden
2 films
English
292 films
French
115 films
Spanish
24 films
Italian
23 films
German
22 films
Latin
8 films
Russian
7 films
Japanese
6 films
Chinese
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 291 Added 780

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Alice’s most liked review

Rocketman

★★★★★

I knew it was going to be great from the first moment Taron Egerton appeared on screen and curved his upper lip in the classic Elton John manner. He didn't just act the part, he transformed into Elton John in a way that I didn't think was possible for anyone.…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

SPF-18
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Il dottor Churkill

Films Alice watched in 2019

  • The Long Day Closes
  • Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse
  • Evil Demon Golfball from Hell!!!
  • Knives Out
  • Triumph of the Will
  • I.Q.
  • Ray
  • The Aeronauts
  • Nothing But Time
  • Mickey's Once Upon a Christmas
  • Tolkien
  • The Lighthouse
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Mickey's Christmas Carol
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Heidi
  • The Town
  • Holiday in the Wild
  • A Christmas Prince: The Royal Baby
  • A Cinderella Story: Christmas Wish
  • Home Alone
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Marriage Story
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • I Love You, Man
  • Die Hard
  • Popeye for President
  • The Christmas Angel
  • Four Rooms
  • Clue
  • The Night Before Christmas
  • The Adventure of the Wrong Santa Claus
  • Trick or Treat
  • Mickey's Orphans
  • Snow Foolin'
  • Christmas Inheritance
  • Write Before Christmas
  • Blackadder's Christmas Carol
  • A Christmas Carol
  • The Irishman
  • Pride, Prejudice and Mistletoe
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Knight Before Christmas
  • Christmas with the Kranks
  • Santa Claus
  • Betty Boop's Hallowe'en Party
  • The Night Before Christmas
  • Jack Frost
  • Santa's Surprise
  • Mickey's Good Deed
  • Santa's Workshop
  • Frosty the Snowman
  • Frosty the Snowman
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • A Charlie Brown Christmas
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Klaus
  • Noelle
  • The Godfather: Part II
  • Christmas with a View
  • Angela's Christmas
  • A Cinderella Story
  • Interview with the Vampire
  • The Godfather
  • The Notebook
  • Let It Snow
  • Parasite
  • Weird Science
  • 2001: A Space Odyssey
  • Manhattan Murder Mystery
  • Seven Samurai
  • 13 Going on 30
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • The King
  • The Man Without Gravity
  • Django Unchained
  • The Mummy
  • The Laundromat
  • Addams Family Values
  • Midsommar
  • Bubba Ho-tep
  • The Addams Family
  • Joker
  • The Exorcist
  • Blinded by the Light
  • Summer of 84
  • Sleepy Hollow
  • Titanic
  • Yesterday
  • Citizen Kane
  • Beetlejuice
  • Tenacious D in The Pick of Destiny
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Abraham Lincoln
  • Fuga da Reuma Park
  • Freaky Friday
  • The Star Wars Holiday Special
  • Harry and the Hendersons
  • Ghost Town
  • Tallulah
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Pokémon Detective Pikachu
  • The Terminator
  • The Dark Crystal
  • Gremlins
  • Ladyhawke
  • A Nightmare on Elm Street
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Labyrinth
  • The Lion King
  • Mr. Holmes
  • It
  • Big Fish
  • mother!
  • About a Boy
  • Rent
  • Blue Jay
  • Leave No Trace
  • Chernobyl
  • Gone with the Wind
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Everybody Wants Some!!
  • Begin Again
  • Booksmart
  • Inside Llewyn Davis
  • The Astronomer's Dream
  • Black Mirror: Smithereens
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Paddington 2
  • A Terrible Night
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Bridget Jones's Diary
  • Panorama from Top of a Moving Train
  • Murder Mystery
  • The Devil and the Statue
  • I Am Easy to Find
  • Cinderella
  • The Flying Deuces
  • Mary Poppins Returns
  • The Audition
  • Making an American Citizen
  • Metropolis
  • Sons of the Desert
  • The Docks of New York
  • Sing
  • A Man for All Seasons
  • Pan's Labyrinth
  • Cinderella
  • City of Tiny Lights
  • Boogie Nights
  • Un Chien Andalou
  • Spartacus
  • Good Omens
  • Il dottor Churkill
  • The Skeleton Dance
  • Der Fuehrer's Face
  • Magnolia
  • Game of Thrones: The Last Watch
  • The Stranger
  • Mr. Deeds Goes to Town
  • See No Evil, Hear No Evil
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Rocketman
  • The Boy Who Harnessed the Wind
  • This Must Be the Place
  • Hocus Pocus
  • Argo
  • The Legend of 1900
  • Velvet Goldmine
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • The Immigrant
  • Love & Mercy
  • Space Jam
  • Taking Lives
  • Gone Baby Gone
  • Brad's Status
  • Postcards from the Edge
  • The 40 Year Old Virgin
  • Empire Records
  • Dr. T & the Women
  • The Meaning of Life
  • The Bling Ring
  • A Knight's Tale
  • Aloha
  • Hail, Caesar!
  • The Princess Bride
  • Roar
  • Room
  • Sleepless in Seattle
  • On the Basis of Sex
  • County Hospital
  • Smoke
  • Big Business
  • Sherlock, Jr.
  • Hampstead
  • Stan & Ollie
  • Dumplin'
  • Chicago
  • The Thing
  • The Silence of the Lambs

See all 396

World map

Highly rated films Alice is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau
  • The Last Black Man in San Francisco

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more