Highest rated films

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Mank

    ★★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Defending Jacob

    ★★★★★

  • Rose Island

    ★★★★★

  • A Parks and Recreation Special

    ★★★★★

  • Paul McCartney at the Cavern Club

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 570 Films watched
  • 47.5 Average per month
  • 11 Average per week

Milestones

First Film

Willy Wonka & the Chocolate Factory

Jan 2

Last Film

New Year's Eve

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
284 films
Comedy
241 films
Romance
162 films
Fantasy
93 films
Family
92 films
Adventure
86 films
Thriller
77 films
Action
71 films
Horror
62 films
Sci Fi
49 films
USA
454 films
UK
93 films
Canada
35 films
Germany
25 films
France
25 films
Italy
21 films
Japan
13 films
China
10 films
Ireland
6 films
Spain
6 films
English
533 films
French
56 films
Italian
39 films
German
36 films
Spanish
32 films
Japanese
18 films
Russian
14 films
Chinese
9 films
Portuguese
8 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 515 Added 777

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Alice’s most liked review

Mank

★★★★★

I often use the joke "this is better than Citizen Kane" when I watch shitty Hallmark Christmas movies, but this time, funnily enough, it is no longer a joke. What a film. With a couple of notable exceptions, I love Fincher's work, but this might be his best film to…

More reviews

Alice’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The App That Stole Christmas
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Paul McCartney at the Cavern Club

Films Alice watched in 2020

  • New Year's Eve
  • Love, Rosie
  • 8 Women
  • Reign Over Me
  • The Broadway Melody
  • The Last Emperor
  • WarGames
  • Surviving Christmas
  • White Reindeer
  • Tesla
  • Journey Back to Christmas
  • Moscow on the Hudson
  • November Christmas
  • Dearest Relatives, Poisonous Relations
  • Just Another Christmas
  • First Cow
  • The Assistant
  • Promising Young Woman
  • Ghosts of Girlfriends Past
  • Noel
  • Falling in Love
  • Cast Away
  • The Year Without a Santa Claus
  • Feast of the Seven Fishes
  • Hector
  • Welcome to Marwen
  • Come to the Stable
  • Trail of Robin Hood
  • Paul McCartney at the Cavern Club
  • Red Nose Day Actually
  • Christmas on Holly Lane
  • Joyeux Noel
  • Angela's Christmas Wish
  • Susan Slept Here
  • Christmas in July
  • Happy Holidays with Bing and Frank
  • Holiday in Handcuffs
  • Meet John Doe
  • An American Christmas Carol
  • Treevenge
  • Christmas Evil
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Black Christmas
  • In the Bleak Midwinter
  • Christmas Holiday
  • Scrooge
  • La banda dei Babbi Natale
  • Christmas Cottage
  • Love Actually
  • A Christmas Carol
  • Wolfwalkers
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Remember the Night
  • I'll Be Seeing You
  • The Christmas Gift
  • Anastasia
  • A Christmas Story
  • Underwater
  • Road to Christmas
  • Reindeer Games
  • A Christmas Carol
  • Dead Poets Society
  • The Bridges of Madison County
  • Anastasia: Once Upon a Time
  • Scrooge
  • J.T. LeRoy
  • Ammonite
  • Wings
  • It Happened One Night
  • Murder, She Baked: A Plum Pudding Mystery
  • Prancer
  • 1900
  • A Christmas Carol
  • The Christmas Chronicles: Part Two
  • Charlie's Angels
  • Doc Hollywood
  • The Christmas Wish
  • Bad Tales
  • Once Upon A Holiday
  • Never Kiss a Man in a Christmas Sweater
  • Capone
  • A Nashville Christmas Carol
  • One Royal Holiday
  • The Prom
  • Freaky
  • Rose Island
  • Anna and the Apocalypse
  • The Snowman
  • Godmothered
  • Meet Me in St. Louis
  • The Sweetest Christmas
  • Shall We Dance
  • The Liberator
  • Ava
  • A Smoky Mountain Christmas
  • Happy Christmas
  • The Christmas Train
  • White Christmas
  • The Tree That Saved Christmas
  • Family for Christmas
  • Personal Shopper
  • Sound of Metal
  • The Night Before
  • Matchmaker Santa
  • Christmas in Rome
  • A Royal Christmas
  • A Merry Friggin' Christmas
  • Babes in Toyland
  • Barbie in 'A Christmas Carol'
  • The Man Who Invented Christmas
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Krampus
  • Mrs. Santa Claus
  • My Dad's Christmas Date
  • Eloise at Christmastime
  • A Trap for Santa Claus
  • Mank
  • Tenet
  • An Old Fashioned Christmas
  • The Rooftop Christmas Tree
  • Brief Encounter
  • A Damsel in Distress
  • A Christmas Gift from Bob
  • Doctor Who: The Christmas Invasion
  • Holiday Affair
  • Mangrove
  • Rob Roy
  • A Bad Moms Christmas
  • Just in Time for Christmas
  • Moonstruck
  • Buffy the Vampire Slayer
  • Serpico
  • Three Days of the Condor
  • Forrest Gump
  • Scrooge
  • Oklahoma!
  • Die Hard 2
  • Good Time
  • Time for Me to Come Home for Christmas
  • Snow White and the Huntsman
  • If Anything Happens I Love You
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Santa Who?
  • Hillbilly Elegy
  • Certain Women
  • Gettysburg
  • Happiest Season
  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • A Christmas Melody
  • Christmas Encore
  • The Mistletoe Promise
  • How About You...
  • Crown for Christmas
  • Unlikely Angel
  • A Norman Rockwell Christmas Story
  • All Is Bright
  • Get Santa
  • Christmas in Connecticut
  • October Sky
  • Dolly Parton's Christmas on the Square
  • The App That Stole Christmas
  • Midnight at the Magnolia
  • Legends of the Fall
  • Umberto D.
  • Free Rein: The Twelve Neighs of Christmas
  • Jane Eyre
  • The Untouchables
  • Far and Away
  • Diana
  • JFK
  • Stockholm
  • The Princess Switch: Switched Again
  • Candy
  • The Apartment
  • Arthur Christmas
  • Love, Guaranteed
  • Love Wedding Repeat
  • Now You See Me 2
  • Titanic
  • The Lucky One
  • Glory
  • Love the Coopers
  • Now You See Me
  • Martin Eden
  • A Street Cat Named Bob
  • Jingle Jangle: A Christmas Journey
  • The Conspirator
  • Bob's Broken Sleigh
  • Bewitched
  • New York Minute
  • Robin Hood
  • Annabelle Hooper and the Ghosts of Nantucket
  • The Magic Snowflake
  • The Queen's Gambit
  • The Iceman
  • Always Be My Maybe
  • American Psycho
  • Street Kings
  • Operation Christmas Drop
  • Hearts Beat Loud
  • Puncture
  • Harvest Moon
  • On the Rocks
  • A New York Christmas Wedding

See all 570

World map

Highly rated films Alice is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Black Is King
  • Quo Vadis, Aida?
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • My First Summer
  • Red Post on Escher Street

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more