Highest rated films

  • Save Ralph

    ★★★★★

  • The Map of Tiny Perfect Things

    ★★★★★

  • Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

    ★★★★★

  • WandaVision

    ★★★★½

  • Moxie

    ★★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Willy's Wonderland

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Shrek

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★★

  • Shrek 2

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Into the Wild

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • Love Actually

    ★★★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 296 Films watched
  • 59.2 Average per month
  • 15.6 Average per week

Milestones

First Film

Death to 2020

Jan 1

Last Film

Dancer in the Dark

May 7

Genres, countries & languages

Drama
188 films
Comedy
137 films
Romance
73 films
Thriller
35 films
Fantasy
29 films
Crime
28 films
Adventure
27 films
History
26 films
Family
25 films
Music
23 films
USA
206 films
UK
61 films
Italy
44 films
France
21 films
Germany
12 films
Canada
11 films
Spain
8 films
Belgium
5 films
Ireland
4 films
Japan
3 films
English
254 films
Italian
48 films
French
28 films
Spanish
20 films
German
14 films
Chinese
5 films
Japanese
4 films
Bulgarian
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 245 Added 1303

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Alice’s most liked review

Pieces of a Woman

I found the way giving birth is put on screen in a dramatised lengthy way just to grab an Oscar for best actress for shouting really loudly or faking a few burps to be really insensitive and quite offensive. I found that scene extremely invasive to watch, and I think…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Farewell, Sarah Jane
Average weighted rating:

3.9

Films Alice watched in 2021

  • Dancer in the Dark
  • The Grey
  • The Reflecting Skin
  • School of Rock
  • Comet
  • Bridesmaids
  • Mary and Max
  • Camp X-Ray
  • Welcome to the Rileys
  • You Were Never Really Here
  • Hairspray
  • Freaky Friday
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • The Birdcage
  • Hector and the Search for Happiness
  • The Best of Youth
  • Canadian Bacon
  • Lady Liberty
  • Dr. No
  • National Treasure
  • Things Heard & Seen
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Whisper of the Heart
  • Crazy Rich Asians
  • Mean Girls
  • Shrek 2
  • Mirror Mirror
  • High Hopes
  • Midnight in Paris
  • Raya and the Last Dragon
  • Little Women
  • Save Ralph
  • The Innkeepers
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Dark Waters
  • Interstate 60
  • Big Nothing
  • Poverty and Nobility
  • Yesterday, Today and Tomorrow
  • 1776
  • Tenderness
  • The Jane Austen Book Club
  • SoulBoy
  • Shrek
  • White Fang
  • Heathers
  • Twilight
  • Love and Monsters
  • Lady and the Tramp
  • Cinderella
  • Shiva Baby
  • The Father
  • Baarìa
  • The Mule
  • Spree
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Willy's Wonderland
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Happiest Season
  • Open Range
  • Mamma Mia!
  • Puberty Blues
  • Cool World
  • Soapdish
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • The Campaign
  • Something Borrowed
  • The Long Walk Home
  • Buster
  • Transylvania 6-5000
  • Excalibur
  • The Great Beauty
  • Nine to Five
  • King Creole
  • Away We Go
  • The Frighteners
  • Eddie the Eagle
  • Made in Italy
  • Rocks
  • La La Land
  • When Harry Met Sally...
  • Watership Down
  • We'll Take Manhattan
  • The Kings of Summer
  • Spike Island
  • Run, Fatboy, Run
  • High School U.S.A.
  • Pinocchio
  • The United States vs. Billie Holiday
  • Greyhound
  • Emma.
  • My Best Friend's Wedding
  • Northern Soul
  • Judas and the Black Messiah
  • The Stanford Prison Experiment
  • Blackbird
  • The Midnight Sky
  • The Man In The Hat
  • One Night in Miami...
  • As Good as It Gets
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Into the Wild
  • Going My Way
  • Dolly Parton: Here I Am
  • The New World
  • Us
  • American Graffiti
  • The Sisters Brothers
  • Yes, God, Yes
  • Nell
  • Cavalcade
  • High Plains Drifter
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • T2 Trainspotting
  • Our Souls at Night
  • Trainspotting
  • Wind River
  • Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special
  • I Care a Lot
  • Amarcord
  • Valentine's Day
  • Moxie
  • WandaVision
  • Love Actually
  • The First Beautiful Thing
  • Gomorrah
  • Euphoria
  • The First King
  • The Players
  • I'm Not a Killer
  • Scandal in Sorrento
  • Ingrid Goes West
  • Diaz - Don't Clean Up This Blood
  • The Traitor
  • 3 Days to Kill
  • The Manchurian Candidate
  • Kodachrome
  • Napoleon and Me
  • Concrete Romance
  • Apollo 13
  • Loose Cannons
  • The Grand Spirit
  • The Terminal
  • Twelve Monkeys
  • The Big Sick
  • The Last Thing He Wanted
  • Moneyball
  • Two Women
  • The Haunting
  • The Map of Tiny Perfect Things
  • About Time
  • Happily Mixed Up
  • I'm Starting from Three
  • The Witch
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • The Last Paradiso
  • Criminal
  • The Sign of Venus
  • Basilicata coast to coast
  • Unforgiven
  • The White Tiger
  • Cats
  • The Highwaymen
  • The Life Ahead
  • The Beguiled
  • Radio Arrow
  • The Front Runner
  • Saint Frances
  • Game Change
  • Recount
  • In Old Arizona
  • Dances with Wolves
  • Farewell, Sarah Jane
  • News of the World
  • Torchwood: Children of Earth
  • Distant Voices, Still Lives
  • Poor Cow
  • Of Time and the City
  • Bad Samaritan
  • Eraserhead
  • The Girl Can't Help It
  • Beauty and the Beast
  • How the West Was Fun
  • Nineteen Eighty-Four
  • Billy Elliot
  • Malcolm & Marie
  • Source Code
  • Clueless
  • Bonnie and Clyde
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Navigators
  • The Sting
  • Great Expectations
  • Fort Apache
  • Looking for Eric
  • Groundhog Day
  • The Wolf of Wall Street
  • The Woodsman
  • Benjamin
  • Children of Divorce
  • The Circus
  • A Fistful of Dollars
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Damsel

See all 296

World map

Highly rated films Alice is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more