• The Dreamers

    ★★★

  • Vanilla Sky

    ★★★

  • Amélie

    ★★½

  • Donnie Darko

    ★★★

  • Sleepy Hollow

    ★★½

  • American Beauty

    ★★★½

  • Notting Hill

    ★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★½

  • The Truman Show

    ★★★

  • Titanic

    ★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • Clueless

    ★★★

  • Before Sunrise

    ★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Indecent Proposal

    ★★★½

  • The Addams Family

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Labyrinth

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★

  • Paris, Texas

    ★★★½

  • The NeverEnding Story

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★½

  • The Sword in the Stone

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★